CZ EN
 

Výstava Mall Galleries Londýn
18.2.2022

Od 31.1. do 13.2. 2022 probíhá výstava Words made beautiful, která zahajovala znovuotevření The Mall Galleries pro veřejnost. Hezká cesta ke galerii vede z Trafalgar Square, kolem lvů, ulitých z francouzských a španělských lodních děl, západním směrem. Projde se vítězným obloukem a za ním se rozléhá bulvár The Mall, který končí u Buckinghamského paláce.

Výstavu pořádá londýnská The Society of Scribes & Illuminators, založená v roce 1921, ke svému stému výročí. Výstava odráží sto let kaligrafie, podporované touto organizací. Vedle historických kusů, zapůjčených jen pro tuto akci, jsou vystavena i díla současná. 

Můj obraz na této výstavě má název A Report to an Academy. Ano, je to podle té Kafkovy povídky. Občas si ji znovu přečtu. Zbytek je pro mě hodně osobní, takže to je všechno, co k tomu můžu říct. Ostatně, je tu ten obraz: proč mluvit. 

vystava London

Autorské čtení
15.5.2019

Kaligrafická kniha: ze srdce i z mozku
27.10.2018

V Moravské zemské knihovně v Brně probíhá od 1.10. do 5.11. 2018 výstava Kaligrafická kniha: ze srdce i z mozku. Vystaveny jsou zde obrazy, spojené s mojí literární tvorbou. Nemám pocit, že by obrazy nějak dopňovaly moej texty. Snad by se dalo říct, že prostě vznikaly vždy ve stejném období. Jistě tedy do celkové mozaiky zapadají a patří. Však vykladač to zajisté jasně uvidí...

https://www.mzk.cz/sluzby/akce/kaligraficka-kniha-ze-srdce-i-z-mozku

https://www.mzk.cz/sluzby/akce/autorske-cteni-z-kaligraficke-knihy-nikoly-klanicove

nikola klanicová antipříběh výstava

Výstava ke knize Krasopis
9.8.2018

V literární kavárně Academia na Náměstí Svobody je do konce srpna výstava ke knize Krasopis. Na obrazech se objevuje unciála a spojitá kurzíva, tedy písma z této knihy. Některé obrazy nesou texty spisovatelů: Jana Skácela, Franze Kafky. Výstavou se ale hlavně prolíná jedna z hlavních myšlenek zmiňované knihy: pokusit se vnímat umělecké písmo jinak než to běžné; nesnažit se kaligrafii urputně přečíst, ale spíše procítit. K tomu nejdpodstatnějšímu na tomto světě nemáme přístup jen skrze rozum, skrze intelektální řád, který psaná, na první pohled srozumitelná řeč nabízí. Navíc, ne vše, co je čitelné a vůbec snadné k přečtení dává smysl - ale k tomu už často tak citliví nejsme. Ovšem veškeré umění citlivost zvyšuje: třeba i k pravdě. Můžete to brát i jako upozornění:-)

výstava Krasopis

Výstavy v USA
10.6.2018

Mezinárodní výstava Calligraphies in Conversation proběhla ve Skylight Gallery, která se nachází v legendární nádherné budově Public Library v San Franciscu. Konala se od 17.září do 31. prosince 2017. Na výstavu kromě kaligrafie byla kurátory přijata i anglická verze mojí knihy An Alien Ardour, jako jediná tištěná kniha v expozici.

Další výstava Conversation of Art & Nature proběhla 23. března 2018 v San Francisco City Hall.

Text z katalogu k mému obrazu "Setrvačnost mysli" 

“I walked through the graves

drank from grey goblets

and danced with spirits in timelessness.

However, only the inertia of mind remains behind a mystery of the sign and the Death.”

 

 

Nikola Klanicová kaligrafie

Výstava v Moskvě
10.6.2018

Mezinárodní výstava v Muzeu současné kaligrafie v Moskvě je vždy velkou oslavou kaligrafického umění, v opravdu velkorysém stylu, s perfektní instalací špičkové kaligrafie. Takže mě mrzelo, že jsem tentokrát nemohla jet na zahájení výstavy, které je zde opravdu nezapomenutelným zážitkem. Výstava se konala od 1. do 10. září 2017.

Moskva výstava kaligrafie

Přednáška a autogramiáda na zámku Třešť
10.6.2018

Slavnostní uvedení knihy Krasopis
28.11.2017

Pozvánka
na slavnostní uvedení knihy
Nikoly Klanicové  
Krasopis
s ilustracemi Václava Šípoše
spojené s vernisáží obrazů autorů.
Úterý 5.12.2017 v 17.00 knihkupectví Academia v Ostravě, Zámecká 2.
Hudební vystoupení: pištci soukromé hudební školy Musicale.

krasopisná atmosféra

Cizorodá vášeň
12.12.2016

Knihy jsou zvláštní věci. Když jsem byla malá a začala jsem číst dlouho před tím, než jsem šla do školy, svět z některých knih se dokonale a přirozeně mísil se světem skutečným do úchvatných, nevídaných barev, jak barokní zpěv s nástroji ve staré hudbě. Někdo by to označil za pouhé dětské fantazírování. Ale až jsem si v daleké budoucnosti přečetla v Oněginovi o Taťáně, pochopila jsem, že je takové vnímání úplně normální kdykoliv. Bonus. Světy navíc. Bohatší život.

Moje kniha se jmenuje Cizorodá vášeň a právě vyšla v nakladatelství Jota. Je to sbírka povídek, ilustrovaná mistrovskými kaligrafiemi Monicy Dengo. Kniha přece neexistuje jenom proto, abychom ji četli - ale také proto, abychom si ji prohlíželi, přivoněli k ní a nebo ji jen tak drželi v rukou. Je to vesmír sám o sobě. Jste srdečně zváni.

Cizorodá vášeň

Posilovna citu pro abstraktní umění
20.4.2016

Stále se vede debata, jestli západní svět vůbec dokáže vnímat spirituální rozměr písma, když jej naše kultura neobsahuje. Věřím, že všechny vztahy je nutné pěstovat a svlažovat životodárnou energií vědomí a pozornosti. Tak i senzory pro vnímání abstraktního umění potřebují posilovat. A od koho jiného bychom se měli učit o zobrazení vnitřní spirituality, než u Františka Kupky.

http://klanicova.blog.respekt.cz/zbytky-v-narodni-galerii/

Putování dušičky III. 2015